social media marketing

10 min. czytania | 02.10.2023 | Sandra Krupa

Social Media Marketing

Poznaj moc mediów społecznościowych

Dzisiaj porozmawiamy o social media marketingu, ale nie chcemy, żeby to był kolejny suchy artykuł pełen terminologii i statystyk. Tych znajdziesz na pęczki w Internecie. Jak na Teksturę przystało, odkryjemy przed Tobą warstwy działań w mediach społecznościowych.

Social media stały się nieodłączną częścią naszego życia. Fakt!  Spędzamy godziny na przeglądaniu Instagrama, przewijaniu Facebooka i zaglądając na TikToka. Więc dlaczego nie wykorzystać tej popularności do promowania swojej marki lub biznesu? Oto gdzie wchodzi w grę social media marketing!

Social media marketing – praktyczne wskazówki

Autentyczność

Pierwsza zasada social media marketingu brzmi: bądź autentyczny! Nikt nie lubi natrętnych reklam, które tylko chcą sprzedać nam coś, czego nie potrzebujemy. Zamiast tego, skup się na budowaniu autentycznego związku z Twoją społecznością. Pokaż, że jesteś prawdziwą osobą lub firmą, zainteresowaną rozmową i interakcją ze swoimi obserwatorami. Odpowiadaj na komentarze, zadawaj pytania i po prostu bądź sobą. Pamiętaj, że social media są miejscem, gdzie ludzie chcą się bawić i być w kontakcie z innymi, więc nie bądź sztywniakiem ;)

Grupa docelowa

Kolejną zasadą jest znajomość swojej grupy docelowej. Bardzo często widzimy ten błąd w social mediach. Tworzenie treści zupełnie różnych od zainteresowań odbiorców to jak… próbować sprzedać odkurzacz na koncie dla artystów… Niezbyt skuteczne, prawda? Więc zanim zaczniesz promować swoją markę na social mediach, zastanów się, kim są Twoi odbiorcy i jakie treści będą dla nich wartościowe. Czy są to zabawne memy, ciekawe artykuły czy może inspirujące cytaty? Dostarczaj treści, które przyciągną uwagę i zainteresują Twoją grupę docelową.

wprowadzenie do social media marketingu

Siła wizualna

Następna wskazówka i chyba najważniejsza, o której chcemy wspomnieć, to wykorzystanie wizualnej siły social mediów. Żyjemy w epoce zdjęć i wideo, więc korzystaj z tego! Stwórz piękne grafiki, dziel się ciekawymi zdjęciami, nagrywaj krótkie filmy. Nie musisz być profesjonalnym grafikiem czy producentem filmowym, aby stworzyć wizualnie atrakcyjne treści. Dzisiaj dostępne są narzędzia, które umożliwiają łatwe tworzenie- aplikacje takie jak CapCut, Canva itd. pozwolą na stworzenie naprawdę ciekawych animacji.

Czego nie robić w social media marketingu? 

Przede wszystkim najczęstszym błędem jest brak strategicznego podejścia. Właśnie dlatego warto podjąć próbę stworzenia strategii komunikacji marki. Ten plan pozwoli Ci spać spokojnie, podczas gdy konkurencja będzie udostępniać losowe, mało atrakcyjne posty. Warto zdefiniować spójną strategię, która obejmuje wybór odpowiednich platform społecznościowych, ustalenie tonu komunikacji, tematów do poruszenia i harmonogramu publikacji.

Pamiętaj, że social media to dwustronna komunikacja, więc bądź gotów do aktywnego uczestnictwa i reagowania na opinie i pytania. Ignorowanie komentarzy, pytań i wiadomości oznacza utratę możliwości nawiązania dialogu z Twoimi obserwatorami i potencjalnymi klientami.

Chociaż jednym z głównych celów marketingu jest generowanie sprzedaży, skupianie się wyłącznie na tym aspekcie może bardzo zniechęcić Twoją społeczność. Social media to miejsce, gdzie ludzie chcą się bawić, być inspirowani i mieć interakcje społeczne. Postaraj się oferować wartościowe treści, edukować, angażować i budować relacje, a sprzedaż sama się pojawi jako naturalny efekt „uboczny” :)

Ile kosztuje prowadzenie social media?

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz w prezencie:

EBOOKA – „O co chodzi w marketingu?”

33 strony o tym jak wprowadzić proste i skuteczne zmiany w Twojej firmie.

  Jaki jest, naszym zdaniem, najważniejszy krok w drodze do bycia guru Social Media Marketingu? 

  Analiza statystyk. To coś, o czym nie możesz zapomnieć, prowadząc swoje social media. To tutaj znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane w Twojej głowie pytanie: „Jakie treści publikować?” Social Media marketing to nie tylko tworzenie ciekawych treści, ale także analiza danych i pomiar skuteczności. Guru Social Media marketingu potrafi interpretować statystyki, analizować trendy, identyfikować wzorce i wyciągać wnioski.

  Sprawdź naszą bazę wiedzy o marketingu internetowym.

  Eksperymentuj i testuj. Nie ma jednego uniwersalnego podejścia do Social Media marketingu. Każda marka, branża i publiczność są inne, więc ważne jest, aby eksperymentować i testować różne strategie, treści i narzędzia. Nie bój się ryzyka i próbuj nowych rzeczy. Analizuj wyniki, ucz się z nich i dostosowuj swoje działania na podstawie zebranych danych. Być może dlatego mówi się, że prowadzenie social mediów to praca na cały etat! Odkryj pokłady kreatywności i innowacyjności! Aby wyróżnić się w tłumie na Social Media, musisz być kreatywny i innowacyjny. Guru Social Media marketingu potrafi tworzyć unikalne treści, stosować nietypowe strategie i zaskakiwać swoją społeczność. Bądź otwarty na nowe pomysły, eksperymentuj z różnymi formatami treści, twórz oryginalne kampanie i wprowadzaj innowacje do swojej pracy. Ponoć każdy z nas jest trochę artystą… Na wszelki wypadek w Teksturze mamy cały zespół kreatywnych grafików i copywriterów :)

  jak zostać social media guru

  Graficy, copywriterzy…. a może influencerzy?

  Kto lepiej zna się na działaniu social mediów niż twórcy internetowi, którzy na co dzień zajmują się tworzeniem reelsów, postów na Facebooka czy nagrywaniem tiktoków. Jeśli nie masz czasu na zostanie guru social mediów lub po prostu nie znasz się na trednach i nie czujesz się w tym dobrze nawiąż współpracę z influencerem, który zrobi to za Ciebie polecając Twoje produkty czy usługi na własnych profilach w social mediach. Influencer nie tylko zapewnia reklamę, ale też buduje zaangażowanie i sprawia, że Twój biznes zyskuje wiarygodnego i lubianego przedstawiciela.

  Przed podjęciem tego typu współpracy zastanów się jednak nad tym, który influencer najlepiej trafi do twojej grupy potencjalnych klientów. Co z tego, że będziesz pracował z najbardziej znaną instagramerką modową wyczerpując swój budżet, kiedy jej grupa fanów nie pokrywa się z Twoją grupą docelową? Analiza, analiza i jeszcze raz analiza. Nie bazuj na tym kto jest najbardziej znany albo kogo sam obserwujesz. Skup się na tym kogo chcieliby oglądać Twoi klienci i jaki wizerunek firmy chciałbyś im przedstawić.

  Przeczytaj więcej czym jest influencer marketing.

  Nie stać cię na współpracę z influencerem? Postaw na UGC

  UGC w social media marketingu to skrót od „User-Generated Content”, co w polskim tłumaczeniu oznacza „Zawartość Wygenerowana Przez Użytkowników”

  Pomyśl o UGC jak o treściach, które tworzą sami użytkownicy na platformach społecznościowych. To mogą być zdjęcia, opinie, komentarze, filmy lub jakiekolwiek inne treści, które ludzie publikują w sieci. Przykładowo, wyobraź sobie, że kupiłeś nowy, modny ubranie i zrobiłeś sobie zdjęcie w nim, a następnie opublikowałeś je na swoim profilu na Instagramie. To właśnie jest UGC! Ty jako użytkownik stworzyłeś treść związana z produktem lub marką.

  Dlaczego UGC jest ważne w marketingu społecznościowym? Ponieważ ma autentyczny charakter. Opinie i treści generowane przez innych użytkowników są postrzegane jako bardziej wiarygodne niż oficjalne komunikaty reklamowe. Innymi słowy, jeśli Twój przyjaciel poleca Ci jakiś produkt, jest większa szansa, że mu zaufasz, niż jeśli przeczytasz oficjalną reklamę tego produktu.

  Marki często wykorzystują UGC w swoich strategiach marketingowych, zachęcając klientów do dzielenia się swoimi doświadczeniami związanych z danym produktem lub usługą. Mogą organizować konkursy, w których nagradzają najlepsze treści UGC, lub po prostu zachęcać klientów do oznaczania swoich zdjęć specjalnym hasztagiem marki.

  Facebook, Instagram, Tiktok, YouTube, Pinterest , X (Twitter), LinkedIn … sporo tego.

  Nie musisz być mistrzem we wszystkim! Każdy serwis społecznościowy charakteryzuje się określoną grupą użytkowników i innym typem treści. To dziwne gdybyś koniecznie musiał wykorzystać je wszystkie żeby skutecznie zaplanować swoją kampanię marketingową.  Jasne, dobrze jest mieć profile biznesowe na różnych mediach społecznościowych ale po raz kolejny przypomnę:  dobieraj działania pod grupę odbiorców! Jeśli Twoi klienci to młode osoby lubiące rozrywkowe treści postaw na Instagrama i Tiktoka, jeśli jednak prowadzisz działania czysto biznesowe może LinkedIn i Facebook. Wybór i konfiguracja zależą od Ciebie i od celów, które chcesz osiągnąć.

  platformy social media

  Podsumowanie

  Social media marketing jest nieodłączną częścią dzisiejszego świata biznesu i może przynosić znaczące korzyści, jeśli jest odpowiednio planowany i zarządzany. Obecność na platformach społecznościowych pozwala budować bliższą relację z klientem, tworzenie spersonalizowanych kampanii reklamowych oraz zbieranie cennych danych na temat zachowań konsumenta. Sukces wymaga jednak zaangażowania, ciągłej nauki i dostosowywania się do zmieniającego się otoczenia online.

  Przeczytaj więcej o tym, jak prowadzimy obsługę social media dla firm.

  Autor:
  Sandra Krupa – New Business Manager
  O co chodzi w marketingu?

  DARMOWY EBOOK

  Zapisz się do naszego Tekstulettera i pobierz darmowego EBOOKA na temat tego jak w końcu poukładać dobrze marketing w swojej firmie.

  Dla subskrybentów rabaty na szkolenia, kursy i inne atrakcje.