strony www siedlce

Koszt strony internetowej

koszt strony internetowej

Agencje reklamowe i specjaliści w dziedzinie tworzenia stron www rzadko kiedy podają w swojej ofercie dokładny koszt strony internetowej. Z czego to wynika? Tworzenie strony internetowej to jest proces, na który składa się wiele czynników. Mimo, że istnieje kilka parametrów stałych to jednak dla każdej firmy “produkt końcowy” wygląda zawsze inaczej. Postaram się wyjaśnić jakie kwestie mają wpływ na koszt strony internetowej.

 

Liczba podstron

 

Jeden z podstawowych parametrów wpływających na koszt strony internetowej. Z uwagi na to, że zlecając wykonanie strony internetowej nie zawsze do końca wiemy ile podstron ostatecznie będzie mamy do dyspozycji warianty cenowe odpowiednie dla różnych przedziałów, np. do 5, do 10, do 20 itd. Nie zawsze jest też tak, że trzeba sztywno trzymać się pewnej granicy i przy wycenie do 5 podstron dodanie dodatkowej szóstej w końcowym etapie tworzenia strony internetowej zwiększy jej koszt o 30%. My preferujemy elastyczne podejście do tematu i dajemy taką możliwość w cenie – oczywiście w granicach rozsądku 🙂

Czemu liczba podstron ma duży wpływ na koszt strony internetowej? Bo stworzenie każdej nowej podstrony to dodatkowy czas i praca wykonana przez grafika oraz programistę. Podstrony różnią się też funkcjami, budową, układem, zawartością, linkowaniem wewnętrznym. Do każdej trzeba podejść indywidualnie, tak aby dla użytkownika każde miejsce na stronie internetowej było jasne, przejrzyste i funkcjonalne.

 

Wersje językowe

 

Kolejny ważny czynnik kosztotwórczy. Każda dodatkowa wersja językowa to niemalże nowa strona. Dodatkowo dochodzi jeszcze kwestia architektury linków oraz optymalizacja SEO w nowym języku. Przy kilku wersjach językowych należy spodziewać się, że koszt strony może wzrosnąć nawet o 100%, jednakże decydując się na stronę internetową wielojęzyczną raczej każdy jest świadomy potrzeby zainwestowania nieco większych środków, aby “wyruszyć” na rynku zagraniczne ze swoją ofertą. Wpływ na cenę również będzie miała ilość podstron do nowych języków, jeśli mówimy o stronie www z 20-stoma podstronami, którą trzeba zrobić w 3 językach to koszt całości może przekroczyć 5000 zł netto.

 

Funkcje

 

Koszt strony internetowej to w dużej mierze również funkcje, jakie chcemy udostępnić użytkownikom. Przed rozpoczęciem planowania tworzenia strony www należy zastanowić się jaki jest będzie jej cel. Dobrze przeanalizować sobie naszą grupę docelową i różne scenariusze ruchu użytkownika w witrynie, tak aby wiedzieć kto i po co wchodzi na naszą stronę internetową. Czy ma być to jedynie wizytówka firmy, informująca o ofercie i o danych kontaktowych? Czy może prezentujemy tam pełen opis wszystkich produktów/usług w wielu wariantach, galerię zdjęć, system rezerwacji, kilka różnych formularzy kontaktowych, system opinii, newsletter połączony z programem obsługującym, pliki do pobrania, blog, chat oraz integracje z social media. Strona internetowa to wizytówka naszej firmy, dlatego warto przeprowadzić taką analizę i dobrać odpowiednie narzędzia do osiągnięcia naszego celu.

 

Content

 

Treść, grafiki i zdjęcia – to co wypełnia stronę internetową i stanowi jej podstawę. Bez odpowiednich treści nasza strona będzie po prostu zbiorem przypadkowych informacji. Warto poświęcić trochę czasu na napisanie odpowiednich rzeczy i zebranie lub zrobienie zdjęć. Nie zawsze jest to możliwe z punktu widzenia zlecającego stronę, dlatego jeśli nie mamy na to czasu to lepiej zostawić to wykonawcy, który zajmie się tym w sposób pomagający osiągać cel strony. Z przyczyn oczywistych stworzenie contentu zwiększy koszt strony internetowej, jednakże mamy wtedy pewność, że treść jest odpowiednia użytkowo zarówno dla klienta jak i dla wyszukiwarki Google, dzięki czemu strona będzie w stanie uzyskać samoistnie nieco lepsze pozycje.

 

Marketing internetowy

 

Stworzenie strony internetowej to tylko początek drogi w celu skutecznego pozyskiwania klientów. W ofercie wielu agencji i firm jest również link building, content marketing, reklamy sponsorowane AdWords, kampanie Social media, marketing szeptany, itp. Przy zamawianiu strony internetowej oczywiście wszystkie te rzeczy są dowolne, jednak warto zastanowić się nad wykorzystaniem marketingu internetowego aby kierować ruch na naszą nową witrynę. Koszt w zależności od wybranych kanałów i narzędzie może wynieść od kilkuset złotych do kilku tysięcy miesięcznie.

 

Jak widać nie da się jasno powiedzieć jaki ogólnie jest koszt strony internetowej. Zależy on od wielu czynników, dlatego wstępnie można określić pewne ramy kosztowe, w których dany przypadek może się znaleźć. Prosta strona wizytówkowa w jednym języku do 5 podstron to koszt 1500-2500 zł netto, rozbudowany serwis z wieloma funkcjami to koszt np. 3000-5000 zł netto. Myślę, że każda firma znajdzie odpowiednie dla siebie rozwiązanie, tak aby zmieścić się w zakładanym budżecie oraz stworzyć stronę internetową dopasowaną do potrzeb.

 

Jeśli chcesz poznać dokładną wycenę strony internetowej, którą mamy dla Ciebie zrobić, wypełnij BRIEF i określ swoje wymagania. 

 

 

strony www siedlce strony www siedlce
Scroll Up