Jak ponownie zaangażować użytkowników za pomocą remarketingu

10 min. czytania | 04.10.2023 | Krzysztof Raźniak

Reklamy mnie śledzą! Czyli remarketing i retargeting

Jak poprzez remarketing i retargeting generować leady?

Zastanawiasz się czasami jak to się dzieje, że wchodzisz na różne strony w Internecie, spokojnie przeglądasz portale czy sklepy, na komputerze lub na telefonie, a później znienacka atakują Cię różnej maści reklamy o dokładnie takiej tematyce, jak dopiero co odwiedzone witryny? I to na różnych urządzeniach? To właśnie jest remarketing i retargeting.

Co to jest remarketing?

Jest to inaczej mówiąc wyświetlanie reklam, komunikatów bądź wysyłanie bezpośrednich wiadomości do wcześniej pozyskanych klientów, odbiorców strony, użytkowników aplikacji, itd. Mamy dane, na temat tego kto już skorzystał z naszych usług lub kupił nasz produkt i możemy ponownie skontaktować się z tą osobą.

Obecnie, będąc użytkownikiem Internetu nie da się nie spotkać z remarketingiem lub retargetingiem. Jako przeciętny odbiorca, widząc pojawiające się reklamy podobne do wcześniej przeglądanych treści w Twojej głowie zapewnie rodzą się różne myśli – „inwigilacja”, „brak prywatności”, poprzedzone soczystymi przymiotnikami zaczynającymi się na j** lub k**.

Z drugiej jednak strony, dla reklamodawcy, użycie remarketingu jak i retargetingu jako środka pozostania w pamięci użytkownika , może okazać się świetną strategią pomagającą w inteligentnym rozwijaniu swojego biznesu. Wszystko za sprawą umiejętnej obsługi kanałów pozyskiwania ruchu, takich jak Facebook czy GoogleAds, oraz zbierania danych.

czym jest remarketing

Zasięg remarketingu

Remarketing treści ustawić można bardzo dokładnie i na podstawie wielu zmiennych, a można to zrobić zbiorczo, bez zbytniego „algorytmizowania”. Oznacza to, że nawet jeśli nie mamy zbyt dużo  czasu na analizę danych i wytyczania ścieżek klienta czy jego obecnego miejsca w lejku sprzedażowym to nadal możemy skorzystać z benefitów płynących z remarketingu, np. ustawiając jego zasięg po prostu na każdego pozyskanego już klienta.

Nie zachęcam do poprzestawania tylko na tym rozwiązaniu, ale nie zawsze są chęci czy warunki na coś więcej, więc taki remarketing uważam za „must have”. Im więcej razy klient będzie miał styczność z naszą marką, tym większa szansa, że po raz kolejny skorzysta z naszych usług.

Co to jest retargeting

Z retargetingiem spotykamy się natomiast kiedy dopiero planujemy pozyskać nowych klientów. To działanie podejmowane wtedy gdy klient odwiedza witrynę ale nie wykonuje założonych przez nas działań (nie kupuje produktu, nie korzysta z usług a jedynie przegląda zawartość). Retargeting ma na celu skierowanie reklam do osób, które już wyraziły pewne zainteresowanie, ale jeszcze nie podjęły decyzji o zakupie. To narzędzie, które pomaga firmom zwiększyć efektywność swoich kampanii reklamowych, zachęcając potencjalnych klientów do powrotu i wykonania konwersji.

Zwykle, retargeting odbywa się  przez wyświetlenie odpowiedniej reklamy na Facebooku lub w systemie reklamowym Google. W skrócie – wchodzisz na witrynę X, wychodzisz z niej i wchodzisz na witrynę Y, a tam reklama witryny X. Do tego idziesz na Facebooka, a na Twoim „wallu” po raz kolejny pojawia się reklama witryny X.

Wybór między remarketingiem a retargetingiem zależy od potrzeb twojej witryny i od celów biznesowych, które chcesz osiągnąć. Zadaj sobie pytanie czy chcesz skupić się na zbudowaniu stałej relacji z klientami, których już masz, czy bardziej na pozyskiwaniu zupełnie nowych klientów. Oczywiście jedno nie musi wykluczać drugiego, a remarketing i retargeting śmiało mogą być ze sobą łączone :)

Google Analytics Remarketing

Narzędziem, które z pewnością pomoże ci w budowaniu skutecznej strategii remarketingowej jest Google Analytics. To tam analizując informacje pozostawione kiedy użytkownik przebywał na naszej witrynie i na podstawie adresów e-mail w prosty i przejrzysty sposób możesz tworzyć grupy docelowe klientów. Te zdefiniowane grupy docelowe nazywane są „listami remarketingowymi”.

Aby jednak podzielić użytkowników na mniejsze grupy przydatna jest ich segmentacja np. ze względu na ich wiek, płeć, podejmowane akcje czy odwiedzone podstrony. To jak te osoby podzielić zależy wyłącznie od Ciebie i od celów biznesowych Twojej działalności. Google Analytics zbiera dane o użytkownikach, którzy spełniają kryteria, które sam ustawiłeś. Załóżmy, że twoim celem jest zwiększenie ilości dokonanych zakupów. W tym przypadku warto stworzyć listę osób, które przeglądały daną rzecz ale nie zdecydowały się jej kupić i podsyłać im spersonalizowane reklamy oparte o ich wcześniejsze działania.

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz w prezencie:

EBOOKA – „O co chodzi w marketingu?”

33 strony o tym jak wprowadzić proste i skuteczne zmiany w Twojej firmie.

    Remarketing Google Ads

    Kolejny krok to przeniesienie list marketingowych stworzonych w Google Analytics do połączonego konta Google Ads, aby tworzyć w nim kampanie reklamowe dedykowane konkretnej grupie, które będą pojawiać się w sieci wyszukiwania. Daje to okazję aby stworzyć reklamy, które najlepiej wpiszą się w potrzeby i oczekiwania danej grupy docelowej i zapewnią skuteczny remarketing

    remarketing google ads

    Czym właściwie różni się remarketing Google Ads od tego w Google Analytics?

    Główną różnicą między remarketingiem w Google Ads a remarketingiem w Google Analytics jest źródło danych oraz główne cele. Remarketing w Google Ads jest bardziej skoncentrowany na płatnych kampaniach reklamowych i dostosowaniu reklam, a w Google Analytics chodzi bardziej o analizę zachowań użytkowników na stronie internetowej i dostosowywanie treści na stronie. Często oba te narzędzia można wykorzystać razem, aby zoptymalizować naszą strategię.

    Remarketing na Facebooku

    Zarówno remarketing jak i retargeting działają również w systemie reklamowym Facebook Ads. W tym miejscu w przeciwieństwie do Google Ads reklama nie działa jedynie w wyszukiwarce i na partnerskich stronach marketingowych. Można rozszerzyć ją o aplikacje należące do Facebooka jak Instagram czy Messenger. Umieszczanie reklam w miejscach gdzie potencjalny klient spędza swój czas wolny scrollując media społecznościowe czy rozmawiając ze znajomymi jest o tyle skuteczne, że klient będąc na tych stronach prawdopodobnie będzie bardziej zrelaksowany i podatny na reklamę niż kiedy zestresowany szuka informacji w wyszukiwarce.

    Jak to działa w praktyce? Bardzo prosto. Wystarczy wgrać listę adresów e-mail i stworzyć reklamę reklamę skierowaną do grupy docelowej. W przypadku retargetingu należy zastosować Piksela Facebooka, czyli kodu doklejonego do kodu HTML strony.

    Remarketing na Youtube

    YouToube – czyli śmieszne filmiki, vlogi czy tutoriale ale też miejsce rozwijania strategii marketingowych.  Remarketing na YouTubie to sposób na ponowne dotarcie do widzów którzy już wcześniej oglądali filmiki związane z naszą firmą. To nie tylko polecanie produktów ale również tworzenie i angażowanie społeczności poprzez przedstawianie im spersonalizowanych reklam.

    Remarketing poprzez email

    Remarketing to nie tylko reklamy online! Do przekazywania spersonalizowanych ofert, reklam i przypomnień można użyć też maila. Jedyne co robisz to wysyłanie spersonalizowanych maili do osób, które miały kontakt z twoją firmą, stroną internetową lub zapisały się do newslettera. Pomaga to w budowaniu stałego kontaktu z użytkownikami oraz angażowaniu ich w działania twojej działalności

    Wyjaśniliśmy już po krótce temat remarketingu – czym jest oraz jak i kiedy i gdzie go używać. Musisz jednak wiedzieć że istnieją różne rodzaje remarketingu, a to który z nich wybierzesz w swojej firmie może mieć znaczący wpływ na to czy osiągniesz założone cele biznesowe.

    Różne rodzaje remarketingu

    Główny podział remarketngu:

    • remarketing standardowy– prezentowanie odpowiednio dopasowanych reklam użytkownikom, którzy wcześniej weszli na Twoją stronę www
    • remarketing dynamiczny– możliwość prezentowania reklam artykułów albo usług, które konsumenci uprzednio wyświetlali na Twojej stronie internetowej, co ma na celu zachęcić potencjalnych klientów do sfinalizowania transakcji
    • remarketing wideo– emitowanie reklam w stosunku do użytkowników, którzy obejrzeli Twój film lub odwiedzili Twój kanał w serwisie YouTube

    Podczas gdy remarketing standardowy zapewnia przypomnienie użytkownikom o samym istnieniu firmy czy strony internetowej, marketing dynamiczny odsyła użytkownika bezpośrednio do produktu który wcześniej przeglądał. Dynamiczna forma remarketingu jest bezpośrednio dopasowna do potrzeb konkretnego użytkownika co znacząco zwiększa szansę na wykonanie konwersji.

    Podsumowanie

    Remarketing to skuteczna strategia marketingowa, która pozwala firmom docierać do swoich potencjalnych klientów, którzy mieli już wcześniejszy kontakt z ich marką lub stroną internetową. Poprzez wykorzystanie danych o użytkownikach, remarketing pozwala dostarczać spersonalizowane treści i oferty, co zwiększa szanse na konwersje.

    Kluczowe elementy remarketingu to segmentacja odbiorców, personalizacja komunikatów, stosowanie odpowiednich kanałów reklamowych oraz ciągłe analizowanie wyników. Warto również pamiętać prywatności użytkowników, dbając o ich doświadczenie online i nie zasypując ich nadmierną ilością niepotrzebnych treści. Dla firm, które chcą efektywnie zwiększać konwersje i zachować kontakt z klientami, remarketing stanowi cenny element prowadzenia biznesu.

    Autor:
    Krzysztof Raźniak – Head of Digital
    O co chodzi w marketingu?

    DARMOWY EBOOK

    Zapisz się do naszego Tekstulettera i pobierz darmowego EBOOKA na temat tego jak w końcu poukładać dobrze marketing w swojej firmie.

    Dla subskrybentów rabaty na szkolenia, kursy i inne atrakcje.