10 min. czytania | 19.10.2023 | Julia Surdziel

Real Time Marketing

RTM, czym jest i dlaczego jest takie ważne?

Natychmiastowa reakcja, bycie na bieżąco, nadążanie za aktualnymi trendami i wydarzeniami – to właśnie części składowe real time marketingu. Tego typu podejście umożliwia firmom dostosowanie swoich kampanii do sytuacji w czasie rzeczywistym, co może przynieść liczne korzyści w postaci zwiększenia zaangażowania klientów, zwiększenia widoczności marki i zwiększenia sprzedaży.

Czym jest RTM?

Real time marketing polega na monitorowaniu bieżących wydarzeń i reagowaniu na nie w sposób szybki i zgodny z identyfikacją marki. To podejście wymaga aktywności online, obserwacji mediów społecznościowych, analizy trendów i dostosowywania treści marketingowych do tego, co właśnie dzieje się na świecie. W ramach real time marketingu firmy mogą tworzyć i udostępniać treści, które są aktualne i odnoszą się do bieżących wydarzeń, takich jak trendy kulturalne, wydarzenia sportowe i wiele innych.

Czym nie jest real time marketing?

RTM bazuje na bieżących lecz niecyklicznych wydarzeniach. Do real time marketingu z pewnością zaliczymy post nawiązujący do niespodziewanego przebiegu meczu czy wyżej wymienionej gali Oscarów. To co nie może być wliczone w działania RMT to różnego rodzaju święta i cykliczne uroczystości typu Walentynki, Święta Bożego Narodzenia czy Dzień Dziecka

czym jest real time marketing

Dlaczego real time marketing jest ważny?

Zwiększenie zaangażowania klientów: real time marketing pozwala firmom nawiązać kontakt z klientami poprzez zrozumienie i reagowanie na to, co ich aktualnie interesuje. Treści bieżące i angażujące przyciągają uwagę i zachęcają do interakcji.

Większa widoczność marki: Dostosowywanie treści do bieżących wydarzeń może sprawić, że firma staje się bardziej widoczna i jest obecna w rozmowach online. To z kolei może przynieść korzyści w postaci nowych obserwujących, fanów i klientów.

Przyspieszone tempo działania: W dzisiejszym świecie, w którym informacje rozprzestrzeniają się w tempie światłowodu, firmy muszą działać szybko, by być na bieżąco. Real time marketing umożliwia reakcję na zdarzenia w czasie rzeczywistym, co może przekładać się na sukces kampanii.

Personalizacja treści: Dzięki analizie danych i zachowań użytkowników można dostosować treści do indywidualnych preferencji, co zwiększa skuteczność działań marketingowych.

Przykłady real time marketingu

Przykłady udanych kampanii real time marketingu są liczne. Jednym z najbardziej znanych jest kampania Oreo, która w czasie Super Bowl w 2013 roku opublikowała na Twitterze (obecnie X) post związany z przerwą w grze, zdobywając ogromne uznanie i zaangażowanie online.

Innym przypadkiem jest kampania Ikei związana z rozdaniem Oscarów. Firma wykorzystała własny produkt (drewniany model sylwetki) nawiązując tym samym do słynnej statuetki.

McDonald’s i plakat reklamowy nawiązujący do samoniszczącego się dzieła Banksego to również przykład udanego i przemyślanego działania real time marketingowego.

RTM może być wykorzystany do wykreowania pozytywnego wizerunku marki w kontekście bieżących wydarzeń politycznych czy kulturalnych budując most między firmą a klientami oparty na wspólnych wartościach, przeżyciach i wydarzeniach.

Obszary RTM

 1. Real time marketing w Mediach Społecznościowych

Jednym z głównych obszarów wykorzystania real time marketingu są media społecznościowe. Podczas wydarzeń sportowych, takich jak Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, marki mogą reagować na bieżąco, tworząc zabawne posty związane z grą. To może przyciągnąć uwagę użytkowników i zyskać rozgłos.

 1. Real time marketing w e-commerce

W e-commerce, real time marketing może polegać na dostosowywaniu ofert i reklam w zależności od zachowań klienta. Na przykład, jeśli klient przegląda buty sportowe, sklep może zaprezentować mu produkty związane z tą kategorią, co zwiększa szanse na zakup.

 1. : Real time marketing w kampaniach emailowych

W kampaniach emailowych, real time marketing może polegać na dostarczaniu spersonalizowanych treści w zależności od zachowań odbiorcy. Jeśli ktoś otworzył wiadomość email, ale nie dokonał zakupu, firma może wysłać mu przypomnienie, aby zachęcić do zakupu.

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz w prezencie:

EBOOKA – „O co chodzi w marketingu?”

33 strony o tym jak wprowadzić proste i skuteczne zmiany w Twojej firmie.

  Potencjał strategii

  Real time marketing to narzędzie przyszłości, które staje się coraz bardziej istotne w kontekście przyszłych pokoleń. Młodsze pokolenia, takie jak Z i Alpha, wychowały się w erze Internetu i natychmiastowej komunikacji. Dla nich natychmiastowe reakcje i dostosowanie przekazu do bieżących wydarzeń są oczekiwane, a wręcz wymagane. Dla tych pokoleń real time marketing staje się naturalną częścią doświadczenia online.

  Zdolność do sprawnego reagowania na zmieniający się świat, jest kluczem do przyciągnięcia tych młodszych grup konsumentów. Dlatego real time marketing nie tylko ma ogromny potencjał teraz, ale także w kontekście przyszłych pokoleń, które będą coraz bardziej angażować się w treści online. Odpowiednie wykorzystanie RTM może pomóc firmom budować silne relacje z klientami, zarówno obecnie, jak i w przyszłości.

  Potencjał RTM świetnie prezentują platformy takie jak X (kiedyś Twitter). Wśród milionów użytkowników każda publikacja może stać się widoczna, a odpowiednio dobrany #hashtag może wywołać lawinę reakcji w zaledwie kilka minut. To nie tylko nagły wzrost popularności, ale także możliwość nadania treści viralowego charakteru. Real time marketing pozwala na natychmiastową interakcję z klientami, wykorzystanie bieżących trendów i wpływanie na postrzeganie marki. W erze cyfrowej komunikacji nie można zignorować tego potencjału, który pozwala firmom tworzyć i utrzymywać żywe połączenie z klientami.

  potencjał real time marketingu

  Wyzwania real time marketingu

  Real time marketing to nie tylko okazje, ale również wyzwania. Jednym z głównych wyzwań jest potrzeba szybkiego reagowania na bieżące wydarzenia i trendy. Zdecydowanie wymaga to odpowiedniego zespołu, który jest gotów działać natychmiast, monitorować i śledzić najnowsze wiadomości. Brak wystarczających zasobów lub umiejętności może prowadzić do nieudanych prób, a to z kolei może zaprzepaścić całą kampanię.

  Kolejnym wyzwaniem jest utrzymanie spójności i autentyczności marki podczas reagowania na bieżące wydarzenia. Wprowadzenie zbyt dużych zmian w przekazie lub próby wykorzystania kontrowersyjnych tematów mogą zaszkodzić wizerunkowi marki. Dlatego kluczowe jest wyważenie między natychmiastowym działaniem a zachowaniem spójności marki.

  Następne wyzwanie z jakim możemy się mierzyć obierając strategię RTM to ryzyko niewłaściwego zrozumienia lub interpretacji przez odbiorców. Przekazy real time marketingowe mogą być subiektywne, co oznacza, że różni odbiorcy mogą odebrać je inaczej. To może prowadzić do kontrowersji lub negatywnych reakcji.

  Dobry real time marketing – praktyczne wskazówki

  Bądź na bieżąco: Śledź aktualne wydarzenia, trendy i rozmowy społecznościowe, aby wiedzieć, co jest na topie.

  Reaguj szybko: Twój marketing musi być natychmiastowy, aby wykorzystać okazje, zanim przeminą.

  Kreatywność jest kluczem: Twoje podejście powinno być twórcze, oryginalne i niebanalne.

  Dopasuj przekaz do grupy docelowej oraz do wydarzenia: Twoja kampania powinna być spersonalizowana i dostosowana do kontekstu wydarzenia.

  Zbuduj wartościowe połączenie: Twoje działania powinny odzwierciedlać wartości marki i łączyć ją z klientami w znaczący sposób.

  Mierz wyniki: Monitoruj skuteczność kampanii i dostosowuj swoje podejście na podstawie danych i analiz.

  Podsumowanie

  Real time marketing jest ważnym narzędziem w arsenale firm w dzisiejszym dynamicznym świecie marketingu. Reagowanie na bieżące wydarzenia, dostosowywanie treści i personalizacja działań marketingowych mogą przynieść wiele korzyści, w tym zwiększenie zaangażowania klientów i widoczności marki. Jednak warto pamiętać, że real time marketing wymaga umiejętności obserwacji i reakcji w czasie rzeczywistym, a także dbałości o spójność z wartościami marki.

  Julia SurdzielAutor:
  Julia Surdziel – Junior Social Media & Content Specialist
  O co chodzi w marketingu?

  DARMOWY EBOOK

  Zapisz się do naszego Tekstulettera i pobierz darmowego EBOOKA na temat tego jak w końcu poukładać dobrze marketing w swojej firmie.

  Dla subskrybentów rabaty na szkolenia, kursy i inne atrakcje.