fbpx
strony www siedlce

Top 5 wtyczek do WordPressa

Projektujemy strony internetowe oparte o WordPressa. Naszym zdaniem obecnie jedno z lepszych rozwiązań dostępnych na rynku, przyjaznych zarówno dla nas, jako twórców, jak również dla klientów, którzy lubą sobie czasem sami pogrzebać na swojej stronie internetowej.

wtyczki do wordpressa

Ciągłe aktualizacje, bardzo duże środowisko skupione wokół WP, mnogość wtyczek i gotowych rozwiązań to tylko niektóre pozytywne elementy całej układanki.

Tworzenie stron internetowych to dziedzina, w której prawdę mówiąc odnaleźć się może każdy. Nie jest to czarna magia, wiedza tajemna tylko dla nielicznych. Po prostu wychodzę z założenia, że jeśli jesteś specjalistą w danej dziedzinie, przerobiłeś tysiące godzin, wypiłeś dziesiątki kaw i nie przespałeś wielu nocy robiąc jedną rzecz, to jesteś w tym wyspecjalizowany.

W teorii stronę internetową postawić może każdy. W praktyce natomiast jest wiele czynników, które mają wpływ na to czy ta strona www będzie spełniała swoje funkcje, czy będzie przejrzysta, dostosowana do wymagań, zoptymalizowana i czy ktokolwiek na nią wejdzie. Dlatego też warto czasem oddać sprawy w ręce specjalistów od projektowania stron internetowych.

Mimo posiadanej wiedzy i możliwości w szybkim realizowaniu stron www, również korzystamy z gotowych rozwiązań. Bo czemu nie? 🙂

Wszelkiej maści wtyczki do WordPressa to przede wszystkim zaoszczędzone godziny jak również dodatkowe funkcjonalności, których własnymi siłami nie sposób stworzyć. Dlatego też dla wszystkich, którzy wolą jednak stworzyć stronę internetową na własną rękę polecamy listę "must have". Top 5 wtyczek do WordPressa, które instalujemy na każdej tworzonej przez nas stronie. Każda wtyczka występuje w opcji darmowej.

Kolejność przypadkowa.

Polecane wtyczki do WordPressa

Yoast SEO

 

Jeśli miałeś do czynienia z tworzeniem stron na WordPressie to zapewne znasz Yoast. Wtyczka ta to mini centrum dowodzenia na naszej stronie w kwestii optymalizacji strony pod kątem wyszukiwarki. W wersji darmowej dla każdej podstrony możemy ustawić 1 słowo kluczowe, dodatkowo ustawiamy wszystkie meta opisy, tytuły, zarówno dla Google'a jak i na potrzeby social media.

Bardzo przydatne, dlatego że sami często na początku tworzenia stron zapominalismy o ustawieniu np. tytułu, opisu i miniaturki pod Facebooka. Zadowolony klient po skończeniu strony chce podzielić się nią ze światem, kopiuje link na swojej tablicy na Facebooku i nagle tak zwany "klops" 🙂 Brak opisu lub pierwsze zdanie z treści strony, dziwna miniaturka i ogólne wrażenie bardzo negatywne.

wtyczki do wordpressa

Yoast SEO pozwala również w łatwy sposób stworzyć mapę witryny XML, co jest istotne dla robota Google, zintegrować witrynę z Google Search Console i monitorować jak strona internetowa radzi sobie w wyszukiwarce, czy pojawiają się błędy indeksowania, itp.

Idąc dalej wtyczka pozwala dodać linki kanoniczne w celu uniknięcia duplikacji treści, a także analizuje treść danej podstrony i pokazuje jakie działania należy wykonać, aby uzyskać jak największą optymalizację.

Przykładowo: poprawa linkowania wewnętrznego, poprawa tytułu, dodanie większej ilości słów kluczowych w tekście, dodanie nagłówków H1, H2, dodanie altu do grafik, zwiększenie ilości treści, itp. Jeśli widzieliście już wcześniej podobne zestawienie do najlepszych wtyczek do WordPressa to Yoast najprawdopodobniej pojawia się w nim.

Polecam nie trzymać się sztywno zaleceń i nie dążyć za wszelką cenę do ich spełnienia, tak aby wszystko świeciło się nam na zielono. Są to raczej wskazówki i gdy pewnych rzeczy nie da się wykonać to należy je zostawić. Gonitwa za spełnieniem wytycznych czasem może doprowadzić do mocnego rozwalenia strony, utraty czytelności i popsucia efektu. Robot Google będzie zadowolony, natomiast użytkownik nie.

Co do Yoast SEO Premium – czy warto? Osobiście uważam, że nie. Opcje dodatkowe są możliwe do załatwienia dodatkowymi wtyczkami (np. przekierowania), natomiast ciężko stwierdzić efekt ustawienia wielu słów kluczowych na jednej podstronie. Dla niektórych jest ułatwieniem, dla innych niepotrzebnym wydatkiem. Polecam doczytać więcej o wersji Premium i stwierdzić samemu, czy warto wydać 79 euro na jedną stronę rocznie.

Wordfence Security

 

Z testowanych wtyczek zabezpieczających Wordfence wydaje mi się najlepszy. Ponad 2 miliony użytkowników oraz masę pozytywnych opinii przekonuje do użycia tego rozwiązania. W wielu przypadkach nasza pierwsza i jedyna linia obrony. Z pozytywnych rzeczy to przede wszystkim fakt, że darmowa wersja wtyczki jest w pełni użyteczna.

Oferuje m.in

  • Web Application Firewall czyli zaporę ogniową, identyfikującą i blokującą podejrzany ruch.

  • Skaner plików źródłowych wtyczek i szablonów, a nawet plików w folderze i podfolderach gdzie "siedzi" nasz WordPress. Skaner wychwytuje zmiany w plikach, proponuje ich zamianę lub usunięcie.

  • Zabezpieczenie przed Brute Force – mamy możliwość ustawienia limitu prób logowania

  • Filtr antyspamowy dla komentarzy, jeśli udostępniamy taką opcję użytkownikom,

  • a także kilka innych, ciekawych opcji.

wtyczka zabezpieczająca do wordpressa

Wordfence Security powiadamia nas mailowo o wszelkich podejrzanych aktywnościach, zmianach lub próbach ataku na naszą stronę internetową. Jeśli mamy podpiętą pocztę na telefonie z ustawionymi powiadomieniami to w kilka chwil gdy strona www jest w jakikolwiek sposób atakowana zostajemy o tym fakcie poinformowani i możemy reagować. Dosyć przydatna funkcjonalność, szczególnie w przypadku administrowania wieloma serwisami.

Ogólna liczba funkcji Wordfence Security jest dosyć duża, dlatego ciężko jest je wszystkie wymienić. Wersja Premium to kolejne przydatne opcje, a więc jeśli zależy nam na maksymalnym bezpieczeństwie myślę, że warto się zastanowić nad tym.

Ważną kwestią jest również odpowiednie skonfigurowanie wtyczki, zarówno w wersji darmowej jak i płatnej, tak aby osiągnąć najlepsze rezultaty. Ze swojej strony polecam poszukanie na polskich lub angielskich serwisach porad na temat konfiguracji, w niedalekiej przyszłości planujemy również napisanie takiego poradnika.

WP Smush

 

Wtyczka do optymalizacji i kompresji zdjęć na stronie internetowej. Czy najlepsza tego typu? Ciężko powiedzieć, prawie milion pobrań oraz dużo pozytywnych opinii z pewnością przekonują, natomiast są również inne wtyczki o podobnej charakterystyce, np. EWWW Image Optimizer z dużą liczbą pozytywów i pobrań.

WP Smush pozwala na automatyczną kompresję i optymalizację zdjęć, które już są dodane na stronę www lub tych, które dopiero dodajemy. W wersji darmowej jednorazowo kompresujemy ograniczoną ilość, jednakże po wykonaniu akcji możemy ją dowolnie ponawiać, a więc zabiera nam to po prostu nieco więcej czasu niż w wersji płatnej.

Mnie osobiście przekonuje design oraz cała marketingowa otoczka, jaką zespół WPMU DEV serwuje użytkownikom w każdym wydanym produkcie. Widocznie jako marketer z krwi i kości mam słabość do brand heroesów 🙂

Dodatkowo mamy opcję ustawienia jednolitego rozmiaru dodawanych zdjęć, co przyspiesza ich dodawanie, a także kilka pomniejszych funkcjonalności, które również okazać się mogą przydatne.

Pamiętać jednak należy, że kompresujemy zdjęcia mniejsze niż 1 mb, a więc jeśli posiadamy fotki prosto z aparatu/telefonu, to trzeba będzie je dostosować w innym programie. Wtyczka WP Smush jak najbardziej na tak, a więc ląduje bez zastanowienia w Polecanych wtyczkach do WordPressa.

W3 Total Cache

 

Wtyczka W3 Total Cache poprawia wydajność strony, redukuje czas ładowania i poprawia wyniki SEO. W dużym uproszczeniu jest to niezbędne rozwiązanie aby maksymalizować "osiągi" strony internetowej pod kątem pozycjonowania oraz użyteczności dla odbiorców.

Podobnie jak z WP Smush kwestią sporną jest określenie tej wtyczki jako najlepszej na rynku. Istnieje kilka innych rozwiązań optymalizacyjnych, dla wielu W3 Total Cache jest zbyt skomplikowane i wolą inne wtyczki łatwiejsze w obsłudze. Ja uważam, że przy odpowiednim ustawieniu wtyczka pozwala na znaczącą poprawę wyników strony www, jednak należy mieć na uwadze, że nieznajomość pewnych procesów i przypadkowe ustawienie może spowodować więcej szkody niż pożytku.

Dlatego dla wszystkich, którzy chcą użyć W3 Total Cache, a nie wiedzą jak poprawnie ją skonfigurować odsyłam do wielu poradników i artykułów w internecie, zarówno na stronach polskich jak i angielskich.

Jakie korzyści daje sama wtyczka? Minifikacja ccsów, jsów, a nawet html. A co to daje? Wydajność strony przede wszystkim. Użytkownik zadowolony, bo witryna szybko chodzi. Robot Google zadowolony, bo site performance wysokie, zarówno w wersji desktop jak i mobile.

Trochę tych umownych punkcików można dać więcej, przez co rośnie pozycja w wyszukiwarce. Nawet nasza baza danych jest zadowolona, bo W3 mocno ją odciążą. Nie będę wdawał się w szczegóły co, jak i dlaczego działa, polecam poczytać nieco więcej w internecie na temat samej wtyczki, a także jej konfiguracji, aby wyciągnąć jak najwięcej i nic nie zepsuć. Dla mnie oczywisty wybór w zestawieniu Top 5 wtyczek do WordPressa.

wtyczki do wordpressa

BackWPUp

 

Ostatnia w zestawieniu, ale równie ważna co wszystkie poprzednie. Wtyczka BackWPUp pozwala tworzyć kopie zapasową naszej strony internetowej. Tak, wiem, że prawie każdy hosting ma tego typu rzeczy w cenie serwera, więc czemu BackWPUp znajduje się w Top 5 wtyczek do WordPressa?

Wielokrotnie spotkałem się w kilkuletniej pracy nad projektowaniem stron internetowych, że coś nie do końca zadziałało. Kopia nie mogła się wczytać, była zrobiona maksymalnie do 7 dni wstecz, a problemy zaczęły się na tygodnie przed, support ociągał się kilka dni z przywróceniem strony przez co klient tracił pieniądze i wiele innych podobnych historii.

Od dłuższego czasu używamy na stronach www wtyczki, która pozwala nam na samodzielne tworzenie kopii zapasowej. Mimo odpowiednich zabezpieczeń, mimo starań o utrzymanie "higieny" strony, monitorowania dziwnych i niebezpiecznych zachowań to czasami nie da się uniknąć ataku lub zwyczajnego "grzebania" klienta na swojej stronie.

Czasami zmiany bywają nieodwracalne i jedynym rozwiązaniem jest przywrócenie kopii zapasowej. Z pomocą przychodzi BackWPUp. Jeśli z jakiegoś powodu nie odpowiada Wam ta wtyczka, to polecam użycie innej tego typu. Przezorny zawsze ubezpieczony.

Najlepsze wtyczki do WordPressa jako zestawienie znaleźć można na wielu stronach internetowych i najciekawsze jest to, że dla każdego ten top może być inny. WordPress oferuje wiele możliwości, a mnogość wtyczek jest zdumiewająca.

Często korzystamy również z wtyczek od formularzy, logo-sliderów, Google Dashboard, newsletterów i tym podobnych, natomiast powyższe zestawienie to szablon tych rozwiązań, które instalujemy na każdej stronie, bez względu na jej charakter.

Jeśli decydujesz się na samodzielne stworzenie strony internetowej na WordPressie to jak najbardziej polecam. Jeszcze bardziej polecam oczywiście zlecenie stworzenia tej strony www.

szkolenie seo content marketing

Krzysztof Raźniak

CEO & E-Marketing Manager


Polecane artykuły

reklama na facebooku case study

60 tysięcy odbiorców reklamy na Facebooku za 50 zł [CASE STUDY]

Jak sprawić, aby nasza reklama była klikalna? Co...

tworzenie logo firmy

Tworzenie logo

Tworzenie logo firmy to dla wielu grafików ulubio...

otwarcie firmy

Otwarcie działalności gospodarczej a reklama

Otwarcie działalności gospodarczej to bardzo eks...

błędy na stronie www

5 najczęstszych błędów na stronie www

Czy zastanawiałeś się kiedyś czemu, szukając ...

strony internetowe siedlce strony www siedlce
Scroll Up