fbpx
strony www siedlce

Rodzaje wizytówek

 

Najprostszym i zarazem niezastąpionym elementem reklamowym każdej firmy są wizytówki. Od dużych firm, gdzie większość pracowników posiada własne, imienne małe kartoniki, po średnie i mikroprzedsiębiorstwa, aż do indywidualnych działalności, prawie wszyscy posiadają wizytówki. Ciężko sobie wyobrazić sytuację, w której pytamy np. hydraulika, fryzjerkę, mechanika, czy przedstawiciela firmy sprzedającej kosmetyki o dane kontaktowe, a oni wyciągają skrawek papieru i zapisują na nim swój numer telefonu. Dywagację na temat tego ile można wizerunkowo stracić przy takim scenariuszu można sobie odpuścić, bo to jest oczywiste, skupmy się raczej na tym, że skoro wizytówki mają prawie wszyscy to czy jest sposób aby wyróżnić się również za pomocą tego niewielkiego elementu, który niekoniecznie ma dla nas sprzedawać, a raczej ułatwiać zapamiętanie? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – tak!

 

Papier i rozmiar

 

Standardowe wizytówki drukowane są jedno lub dwustronnie na papierze kredowym o gramaturze 300-350 g w rozmiarze 90×50 mm i jest to najczęściej spotykany typ wizytówek, gdyż są najtańsze i proste do zaprojektowania nawet samemu na niektórych stronach proponujących gotowe szablony. Trzeba pamiętać, że z takich szablonów korzystać może każdy, tak więc często zdarza się wymienić z kontrahentem taką samą wizytówką. Pragnąć nieco oryginalności możemy wybrać inny rozmiar, np. 85×55 mm (pomijam już kwestie zupełnie niestandardowych w różnych formach, o tym później), wciąż mieszczą się we wszystkie wizytowniki i nie przeszkadzają, a odmienny format trochę wyróżnia się na tle reszty. Jeśli chodzi o papier to tutaj mamy wbrew pozorom dużo większe możliwości, wybrać możemy papier z teksturą: w kratkę, kropki, paski, linie, kwieciste wzory, imitujący płótno, papier metalizowany, transparentny, perłowy, złoty, srebrny, w stylizacji ekologicznej i inne, wszystko zależy od tego jaką firmę reprezentujemy i jaki efekt chcemy uzyskać.

 

Uszlachetnienia

 

Wybrane rodzaje wizytówek możemy zamówić z dodatkowym uszlachetnieniem, takim jak np. foliowanie, dzięki czemu uzyskujemy większą trwałość i odporność farby, przez co nie będzie wyglądała na mocno zużytą po dłuższym czasie, a także nada całości nieco innego charakteru. Folia soft touch jest aksamitna w dotyku, niejako „zmiękcza” wizytówkę, dobrze współgra z firmami np. odzieżowymi, meblarskimi czy z galanterią skórzaną, gdzie istotna jest percepcja dotykowa. Użycie folii błyszczącej ożywi i nasyci kolory, doda nowoczesności, podkreśli pewne elementy, bardzo ciekawa dla żywych, energicznych wizytówek, z kolei folia matowa przytłumi kolory, nada elegancji i bardziej poważnego tonu. Kolejną opcją jest pokrycie wizytówki lakierem UV, tzw. lakierowanie wybiórcze, które stosuje się aby wyróżnić wybrane elementy. Mimo, że jest rzadko stosowane to sprawia, że nasza wizytówka staje się niesamowicie oryginalna, szczególnie jeśli podkreśla się np. tylko logo, które jako jedyne błyszczy na tle matowej reszty druku. Dodatkowym rodzajem uszlachetnienia jest hot stamping, czyli inaczej termodruk, przez który wybrane elementy na papierze są wklęsłe lub wypukłe, nadaje to wizytówce ekskluzywnego wyglądu.

 

Rodzaje wizytówek – kreatywne

 

Mnogość pomysłów i różnorodność stosowanych materiałów, technik druku, formatów jest tak duża, że nie sposób je wszystkie wymienić. Dla przykładu mamy wizytówki składane na pół, składane w różne formaty (podstawka z wizerunkiem osoby, krzesło, sztanga, dach, wiatrak), podwójne wysuwane, w ciekawych kształtach (pędzla, nożyczek fryzjerskich, ostrza do piły, obiektywu), przezroczyste, na: metalu, spinaczu do prania, herbatnikach, czekoladzie, drewnie, szkle, skórze, płótnie; perforowane z możliwością oderwania części, z nadrukiem widocznym po nagrzaniu, np. przez potarcie, z nadrukiem widoczny jedynie pod światłem, z doklejanym elementem, z kolorowymi narożnikami i wiele innych. Nie do każdej branży i nie dla każdego stanowiska pasują takie niestandardowe wizytówki, jednakże tam gdzie mogą występować z pewnością dają dużą przewagę co do zapamiętywalności firmy. Kreatywność, innowacyjność, unikatowość, wyróżnianie się, zaskakiwanie – bardzo łatwo utożsamić te cechy z wizją i misją lub z aspiracjami niektórych przedsiębiorstw, zamawiając wizytówki w agencji reklamowej lub drukarni warto zapytać o ciekawe pomysły, które może akurat będą dla naszej firmy strzałem w dziesiątkę.

Jak widać wizytówki nie ograniczają się tylko do prostego, zadrukowanego z jednej strony naszym numerem telefonu i adresem email niewielkiego kartonika, istnieje dużo sposobów na lepsze zagospodarowanie tej małej, ale jakże ważnej przestrzeni. Wybór treści, kolorystyki, papieru, uszlachetnienia, formatu i innych dodatków zależy od charakteru naszej działalności, branży w której działamy, produktów/usług i obsługiwanych klientów. Dla prawie każdego przedsiębiorstwa można zaprojektować dobrze wyglądającą wizytówkę, wszak lepsze zapamiętanie tego elementu i naszej firmy to pierwszy krok do zdobycia nowych klientów.


Polecane artykuły

reklama na facebooku case study

60 tysięcy odbiorców reklamy na Facebooku za 50 zł [CASE STUDY]

Jak sprawić, aby nasza reklama była klikalna? Co...

tworzenie logo firmy

Tworzenie logo

Tworzenie logo firmy to dla wielu grafików ulubio...

otwarcie firmy

Otwarcie działalności gospodarczej a reklama

Otwarcie działalności gospodarczej to bardzo eks...

błędy na stronie www

5 najczęstszych błędów na stronie www

Czy zastanawiałeś się kiedyś czemu, szukając ...

strony internetowe siedlce strony www siedlce
Scroll Up