Rodzaje influencerów

15 min. czytania | 29.11.2024 | Krzysztof Raźniak

Rodzaje influencerów

Który model współpracy wybrać?

Globalny rynek influencer marketingu oszacowano na około 21,1 miliarda dolarów w 2023 roku, co oznacza wzrost o prawie 30% w porównaniu do 2022 roku. Szacuje się, że w Polsce rynek ten wygenerował 1 miliard złotych w analogicznym roku.

Trudno się temu dziwić. Z jednej z analiz branżowych wynika, iż rekordowe 70% młodych konsumentów ufa influencerom bardziej niż klasycznym kampaniom marketingowym. Dane robią wrażenie. Niemniej jednak, z punkt widzenia przedsiębiorstwa, które chce osiągnąć sukces w promocji produktu czy usługi, kluczem jest wybór właściwego influencera. Zarówno biorąc pod uwagę liczbę obserwujących, jak i specjalizację influencera. W tym przewodniku zagłębimy się w różne rodzaje influencerów oraz omówimy, jaki model współpracy sprawdzi się w różnych sytuacjach.

Typy influencerów według liczby obserwujących

Podział jest stosunkowo prosty, lecz fundamentalny, jeśli chodzi o trafienie do konkretnej grupy odbiorców. Wyróżniamy następujące typy influencerów, biorąc pod uwagę liczbę obserwujących:

Reakcje w social media

Nano-influencerzy (do 10 tys. obserwujących)

W tej grupie znajdziemy twórców treści mających średnio od 1000 do 10 tys. obserwujących. Pomimo skromnej liczby śledzących, jest ich naprawdę wielu, więc z kolektywnego punktu widzenia mają siłę przebicia, aby kształtować opinie społeczności. Trzeba tylko nawiązać wiele współprac.

Tego typu influencerzy mają z reguły wiele zapału do tworzenia treści, aspirując do bycia bardziej wpływowymi. Z punktu widzenia współpracy z nimi, są pokorni i niewymagający. Łatwo się z nimi negocjuje warunki umów.

Typowy nano influencer znany jest także z faktu, iż chętnie angażuje się w dyskusje ze swoimi obserwującymi. Ma on bliski kontakt z odbiorcami, więc jest postrzegany jako autentyczny i godny zaufania. Co więcej, to osoby wpływające na swoją lokalną społeczność. Przykładem może być lokalny trener personalny, czy lider lokalnego rządu. Często idea stojąca za nano-influencerami, polega na tym, aby „zwykli ludzie” promowali produkt lub usługę marki wśród swoich przyjaciół i rodziny.

Czy warto zdecydować się na współpracę? Największą zaletą nano-influencerów jest to, że generują oni największe zainteresowanie marką wśród obserwujących. Jednak pomimo wiernej publiczności, nie mają dużego zasięgu. W przypadku dużych i ambitnych kampanii w mediach społecznościowych będziesz musiał szukać wielu osób, co jest czasochłonne. Zalecamy zdecydować się na współpracę jeśli masz mały budżet, chcesz promować lokalną markę, czy wydarzenie, lub Twoim celem jest wąska grupa odbiorców.

Micro-influencerzy (10 tys. – 100 tys. obserwujących)

Ich opinie są wysoko cenione. Mają większy autorytet niż bardziej znani influencerzy, jeśli chodzi o udzielanie profesjonalnych porad w swoich dziedzinach.

Podręcznikowy micro influencer, osiągnął już mały sukces i przekształca bycie „influencerem” w zawód. Z reguły, wciąż ma niewielką grupę „hejterów”, więc mniejsze jest prawdopodobieństwo, że Twoja marka będzie kojarzona negatywnie. Takowe osoby znane są ze swojej naturalności i są autorytetem w oczach obserwujących, którzy ufają ich rekomendacjom.

W przeciwieństwie do mega-influencerów, a nawet makro-influencerów, koncentrują się oni na określonej niszy i są ogólnie uważani za ekspertów branżowych lub specjalistów tematycznych. Z zasady mają jednolitą publiczność, która pasjonuje się np. podróżami, historią,polityka i tak dalej.

Czy warto się promować u mikro-influencerów? Otóż mają oni mniejszą liczbę obserwujących i często nie mogą pochwalić się statusem celebrytów. Z tego powodu można liczyć na to, że ich obserwatorzy będą zainteresowani tym, co sprawiło, że twórca stał się sławny w Internecie. To znaczy, jeśli mikro-influencer zyskał sporą liczbę obserwujących dzięki vlogowaniu podróżniczemu, to będzie to doskonały wybór, aby promować linię lotniczą, czy biuro podróży.

Macro-influencerzy (100 tys. – 1 mln obserwujących)

Macro-influencerzy to z reguły osoby traktujące już swoją działalność w social mediach jako zawód. Wyspecjalizowali się w konkretnej niszy, w której są ekspertami. Dzięki temu stają się „głosami autorytetu” w swojej dziedzinie.

Ich treści są dopracowane pod każdym kątem – od estetyki zdjęć po jakość montażu filmów. W rezultacie mają wielu obserwujących, w tym też wielu krytyków. Ich relacje z obserwującymi są bardziej „publiczne”, ale wciąż charyzmatyczne. Trudniej jest im odpowiadać na każdy komentarz, czy wiadomość.

Kiedy warto z nimi współpracować? Jeśli chcesz dotrzeć do konkretnej grupy docelowej na masową skalę. Jeśli np. chcesz dotrzeć do szerokiej grupy demograficznej – takiej jak młode kobiety – macro-influencerzy sprawdzą się doskonale. Ponadto są oni rozsądnym balansem między dostępnością cenową (nie tak drodzy jak mega-infulencerzy) a potencjalnym zasięgiem. Dają potencjał szybkiego wypromowania produktu na szeroką skalę.

Mega-influencerzy (ponad 1 mln obserwujących)

Można ich porównać do współczesnych celebrytów internetu. Mają status gwiazdy nawet poza platformami, na których działają. Efekt? Mają o wiele bardziej zróżnicowaną publiczność o różnych tematach zainteresowań. Ich relacje z widownią są raczej „odległe”. Niekoniecznie są ekspertami w danej dziedzinie, ale zdecydowanie zapewniają ogromne zasięgi, nawet jedną kampanią.

W jakich sytuacjach warto z nimi współpracować? Mega-influencerzy to najlepszy wybór, jeśli chcesz zwiększyć świadomość marki na dużą skalę. Jest to strzał w dziesiątkę, jeśli promowane będą np. nowe linie telefonów, czy odzieży. Będą to generalnie kampanie, które mają trafić do milionów ludzi w krótkim czasie.

Jeśli z drugiej strony chcesz promować karmę dla psów, to, jeden -megainfluencer mający 1 milionów śledzących nie wygeneruje tylu leadów sprzedażowych jak 10 makro-incfluencerów ze 100 tys. obserwujących, których specjalizacją się w tematyce zwierzęcej.

Obserwatorzy są po prostu zbyt zróżnicowani demograficznie i psychograficznie (nauka badająca, jak ludzie spędzają czas wolny). Tego typu influencerzy są bardziej odpowiedni dla kampanii influencer marketingowych typu „top-of-the-funnel”, czyli z górnej części lejka sprzedażowego. Doskonale promują więc produkty przemawiające do mas.

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz w prezencie:

EBOOKA – „O co chodzi w marketingu?”

33 strony o tym jak wprowadzić proste i skuteczne zmiany w Twojej firmie.

    Typy influencerów według specjalizacji

    Innym sposobem, w jaki można sklasyfikować rodzaje influencerów, jest podział ze względu na specjalizację. Obecnie dominuje następująca tematyka:

    Influencerzy lifestylowi

    To osoby dzielące się swoim codziennym życiem. Opowiadają o swoich pasjach, o swoim stylu życia, podróżach, życiu w danym kraju itd. Inspirują oni swoich obserwatorów do zmiany nawyków, czy do spróbowania nowych rzeczy. Ich celem jest pokazać, jak można żyć lepiej i ciekawiej.

    Dla marek chcących promować produkty codziennego użytku takie jak AGD, suplementy diety, odzież czy kosmetyki, jest to istna kopalnia złota, ponieważ śledzący często nawet sami dopytują, jaki produkt używa lub poleca dany influencer.

    Influencerzy branżowi (eksperci)

    To ludzie uważani za ekspertów w danej dziedzinie. Od finansów, przez zdrowie, po technologie. Nie tylko mają wiedzę i doświadczenie, ale także potrafią w prosty sposób przekazać ją innym. Ludzie szukają u nich porady, gdyż myślą, że skoro X osób im zaufało, to oni też powinni.

    Dodatkowo z reguły to, co przekazują publiczności, jest poparte faktami, a nie domysłami, chłopskim rozumiem, czy plotkami. Dla reklamodawcy otwiera to drzwi do promowania produktu fitness u konkretnej grupy odbiorców. Co równie ważne, również skutecznie trafia się do starszej grupy widowni.

    Dowiedz się od ekspertów, czy, przy reklamie na social mediach wciaż warto korzystać z influencerów!

    Lifestyle influencer

    Influencerzy rozrywkowi

    Tutaj mamy do czynienia z influencerami, których celem jest rozbawienie i „odstresowanie” publiczności od obowiązków życia codziennego. Robią to poprzez skecze, wyzwania, śmieszne filmiki czy tzw. „pranki”. Mogą to być też transmisje na żywo, parodie czy reakcje na aktualne wydarzenia. Są to influencerzy mający szerokie zasięgi i przyciągają różnorodną publiczność.

    Dostarczają treści, które łatwo się „przyswajają” i szybko stają się viralami. Przykłady takich twórców to Rezi, Mandzio, czy Sylwester Wardęga. Warto się u nich promować, jeśli chcesz trafić do młodszej grupy docelowej, lub chcesz stworzyć żartobliwą atmosferę wokół marki. 4

    Influencerzy gamingowi

    To influencerzy, którzy swoje życie zawodowe związali z grami komputerowymi. Osoby takie jak Isamu, Nexos, czy PashaBiceps prowadzą kanały na YouTube, Twitchu czy innych platformach streamingowych, gdzie grają, komentują i omawiają gry. Ich społeczności to pasjonaci gier komputerowych, którzy traktują takich twórców jak autorytety i idoli.

    Ich rekomendacje mają ogromną moc sprawczą na decyzje zakupowe widowni. Grono odbiorców jest bardzo lojalne. Jeśli więc chodzi o promocję nowych technologii, sprzętu komputerowego, gier, czy nawet hazardu, tego typu influencerzy są bez dwóch zdań najlepszym wyborem.

    Influencerzy gamingowi

    Ci influencerzy są świadomi swojej roli w społeczeństwie i starają się zmieniać świat na lepsze. Podejmują tematy związane z ekologią, ochroną środowiska, prawami człowieka, równością płci czy sprawiedliwością społeczną. Warto jednak w tej dziedzinie szukać prawdziwych ekspertów, ponieważ są to tematy często dość kontrowersyjne. Przy złym wyborze marce może zostać przypięta negatywna łatka

    Jak dobrać odpowiedniego influencera do kampanii?

    Ogólnie rzecz biorąc, podstawa to zrozumieć, iż im większą publiczność ma dany influencer, tym mniejszy procent śledzących będzie zainteresowana zakupem. Przyjmuje się, że statystyczny nano, czy micro influencer zapewnia konwersje sprzedażowe na poziomie 5-10% lub nawet wyższe. Z kolei makro i mega influencerzy generują konwersję w granicach 1 – 3 %. Zależy to jednak oczywiście od branży. Są to przykłady, a nie reguły.

    Dlatego to nie przypadek, że na Instagramie znani celebryci sprzedają suplementy diety z zieloną herbatą czy kanapki z McDonald’s, które mają szeroką grupę odbiorców, a nie coś bardzo konkretnego, jak nożyce do przycinania żywopłotów.

    Jeśli Twoja marka sprzedaje produkt lub oferuje usługę dla określonej grupy docelowej, powinna rozważyć współpracę z nano- lub mikro-influencerami, specjalizującymi się w danej dziedzinie. Wynika to z faktu, że ich obserwujący wchodzą na kanał, profil lub bloga, aby znaleźć szczegółowe informacje w wybranej dziedzinie.

    Oto jak krok po kroku dobrać odpowiedniego influencera do kampanii:

    1. Przyjrzyj się influencerom i ich treściom. Określ, czy pasują do tematyki Twojej marki.

    2. Zwróć pilną uwagę, czy treści influencera są często komentowane i udostępniane. Im więcej aktywności, tym lepiej.

    3. Sprawdź wcześniejsze partnerstwa z innymi markami w filmikach czy komentarzach. Im dłuższa była współpraca, to oznacza, że inni klienci byli zadowoleni.

    4. Gdy już się zdecydujesz na współpracę, koniecznie omówcie razem harmonogram, budżet i spodziewane efekty.

    5. Monitoruj wyniki oraz dostosowuj strategie w razie potrzeby.

    6. Po kampanii sprawdź, czy osiągnąłeś zamierzony cel.

    Co więcej, w procesie wyboru odpowiedniego influencera pomocne są dedykowane narzędzia. Mowa szczególnie o Hyper Editor, który jest świetny do sprawdzania jakości followersów i ich zaangażowania. Polecany jest też Social Blade, który zbiera statystyki wzrostu śledzących, a także przedstawia rankingi influencerów, czy szacowane zarobki.

    Autor:
    Krzysztof Raźniak – Head of Digital
    KURS MARKETING W 1 DZIEŃ

    Jak poukładać marketing żeby miało to sens?

    KURS FACEBOOK I INSTAGRAM AKTUALNIE

    Sprawdź kurs video z Tomkiem Kapuścińskim

    O co chodzi w marketingu?

    DARMOWY EBOOK

    Zapisz się do naszego newslettera O! Marketing i pobierz darmowego EBOOKA na temat tego o co w tym marketingu tak właściwie chodzi.

    Dla subskrybentów rabaty na szkolenia, kursy i inne atrakcje.