Jak samodzielnie projektować grafiki do social media?
Proste grafiki można z powodzeniem tworzyć samemu.
Choć wiele osób żyje w przekonaniu, że materiały graficzne na kanały social media mogą tworzyć wyłącznie profesjonalni graficy, to rzeczywistość jest zupełnie inna. Jeśli jesteś amatorem, nie posiadasz dużego doświadczenia czy rozbudowanych programów graficznych, to nadal nic nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie projektować grafiki na media społecznościowe. Poznaj niezbędne do tego narzędzia.
Grafiki do social media – bezpłatne narzędzia do tworzenia
Pierwszym wyzwaniem, przed którym stają amatorzy tworzenia grafik na media społecznościowe to narzędzia, z jakich mogą oni korzystać. Często wydaje się im, że bez posiadania profesjonalnego oprogramowania nie są oni w stanie zaprojektować żadnych interesujących treści.
Na szczęście jest zupełnie inaczej i tak naprawdę każda osoba, która chce wykonywać własnoręcznie grafiki, może to robić, korzystając z prostych, darmowych programów graficznych. Dziś możemy znaleźć mnóstwo bezpłatnych narzędzi do projektowania grafik, co daje szerokie pole do manewru niezależnie od tego, czy chcemy tworzyć grafiki, animacje, wideo. Większość z nich jest online.
Darmowe programy, z których możemy korzystać to m.in.:
- Canva
- Piktochart (jeśli planujemy wykonywanie infografik)
- Pixlr
- PicMonkey
- Stencil
- Snappa
Poniżej opisujemy trzy bezpłatne narzędzia, z których warto skorzystać pod kątem wykonywanie grafik na media społecznościowe.
Canva – prostota i uniwersalność
Niezaprzeczalnie jednym z najpopularniejszych programów graficznych wykorzystywanych w Polsce jest Canva. Choć początkowo kojarzyła się wyłącznie z projektowaniem bardzo prostych materiałów graficznych, dziś daje całkiem sporo możliwości.
Możemy swobodnie korzystać z gotowych już szablonów i modyfikować je w dowolny sposób. To bardzo ułatwia pracę szczególnie początkującym osobom, które dopiero próbują swoich sił w grafice komputerowej. Co więcej, możemy modyfikować bez najmniejszego problemu zarówno kolorystykę, jak i typografię, a także załączać elementy ozdabiające czy własne zdjęcia.
Przeczytaj również: reklama na Facebooku
Nazywają nas Rzeźnikami Internetu. Wiesz czemu? Bo rzucamy samo mięcho!
Zapisz się do TEKSTULETTERA, a powiadomimy Cię o nowych artykułach i narzędziach.
Pixlr – zaawansowane funkcje dla amatorów
Innym programem, o którym trzeba wspomnieć, jest Pixlr. To bezpłatne narzędzie graficzne, które pod względem wielu funkcji może nieco przypominać znane wszystkim Adobe Photoshop.
Pozwala on na naprawdę szczegółową edycję zdjęć i wykonywanie grafik. Możemy swobodnie dobierać filtry, pracować na warstwach, dowolnie zniekształcać obiekty i dostosowywać format pliku do indywidualnych potrzeb. Dzięki temu darmowemu programowi graficznemu w prosty sposób stworzymy naprawdę atrakcyjne materiały graficzne na Facebooka.
Snappa – wiele możliwości tworzenia grafik do social mediów
Z pewnością niewiele osób słyszało o tym niezwykle praktycznym i łatwym w obsłudze programie graficznym.
Snappa pod wieloma względami przypomina Canvę, więc jeśli chcesz spróbować swoich sił w czymś podobnym, warto z niego skorzystać. To narzędzie dedykowane do projektowania grafik na social media, ale także do reklam internetowych. Jeśli pragniesz skupić się wyłącznie na takich materiałach, nie wahaj się i poznaj Snappa w praktyce.
Program jest bardzo intuicyjny i można powiedzieć – pomocny od samego początku, wskazując nam najlepsze rozwiązania dla grafik projektowanych pod kątem konkretnego medium.
Legalne źródła zdjęć
Wiesz już, przy pomocy jakich narzędzi możesz wykonać proste i skuteczne grafiki na media społecznościowe. Jednak kolejnym wyzwaniem, które pojawia się przed grafikiem – szczególnie tym początkującym – jest źródło, z jakiego można pobrać zdjęcia.
To bardzo istotna kwestia, w końcu nie chcemy promować marki czy produktu, jednocześnie łamiąc prawo. W takich sytuacjach z ratunkiem przychodzą darmowe i płatne banki zdjęć. Jest ich naprawdę wiele – zarówno tych polskich, jak i zagranicznych.
Darmowe banki zdjęć
Te bezpłatne bazy nie wymagają od nas dokonywania żadnych opłat, a oferują naprawdę dobrej jakości fotografie, ilustracje czy nawet materiały audiowizualne. W niektórych przypadkach jedyne co musimy zrobić, to oznaczyć autora. W innych nie musimy robić dosłownie nic, a tagowanie jest wyłącznie naszą dobrą wolą.
Banki najczęściej posiadają szeroki wybór różnorodnych materiałów. Jeśli jesteśmy amatorami, a nasza branża nie jest specyficzna, bez problemu znajdziemy takie zdjęcia, które doskonale nadadzą się do naszego projektu. Wśród tych znanych banków, z których korzysta naprawdę wielu użytkowników, znajdziemy m.in.:
- Pixabay
- Unsplash
- Kaboompics
- Pexels
Kolejnym trickiem na darmowe, legalne zdjęcia jest wyszukiwarka Google z pewnym warunkiem. Wchodzimy w „Grafiki”, wybieramy Narzędzia -> Prawa użytkowania -> Oznaczone do ponownego wykorzystania z modyfikacją.
Wiele osób uważa, że może sobie bez problemu wykorzystać każdą grafikę i zdjęcie, które znajdzie w wyszukiwarce. W wielu przypadkach ujdzie to na sucho – mało kto ma czas na szukanie nielegalnego wykorzystania własnych zdjęć.
Pamiętaj jednak, że algorytmy są co raz lepsze i istnieją narzędzia do rozpoznawania obrazów w internecie. Weryfikacja bezprawnie użytych materiałów będzie po prostu z roku na rok bardziej dokładna i akurat może trafić na Ciebie.
Płatne bazy ze zdjęciami
Zdarzyć się jednak może, że oferta darmowych stron ze zdjęciami nie spełni naszych oczekiwań i nie znajdziemy tam żadnego materiału, który mógłby faktycznie pomóc nam w stworzeniu ciekawej, angażującej grafiki.
W takim przypadku z pomocą przychodzą banki płatnych zdjęć, które są zdecydowanie konkurencyjne z tymi bezpłatnymi. Ich oferta jest znacznie szersza, dają one możliwość pobierania materiałów w wysokiej rozdzielczości, a same zdjęcia są naprawdę niepowtarzalne. Sprawia to, że wykonywane grafiki są unikatowe.
Jednak korzystanie z takich źródeł wiąże się z opłatami – niekiedy sporymi. W zależności od bazy zdjęć, możemy wykorzystać abonament czasowy czy pakiety ilościowe.
Do tych najpopularniejszych możemy zaliczyć np.:
- DepositPhotos
- iStockphoto
- Shutterstock
- Gettyimages
Niezależnie od tego, jaki posiadasz budżet na wykonanie grafiki, zawsze dbaj o to, aby materiały wykorzystywane do ich stworzenia pochodziły wyłącznie z legalnych źródeł. Przeszukaj to, co oferują opisywane przez nas banki, przetestuj darmowe programy graficzne i rozwijaj siebie, biznes oraz swoje social media.
A jeśli potrzebujesz pomocy w obsłudze social media – jesteśmy do usług :)
Jeśli masz czas na czytanie to może zainteresuje Cię:
Proces tworzenia logo
Ile kosztuje zlecenie prowadzenia fanpage?